Järgmine etapp sõjas koopiaõiguse monopoliga läheb füüsiliseks

Me oleme oma kodudes litsentsi omamata tootnud juba 30 aastat. Käes on aeg minna füüsiliseks. Ehk äratab see seadusandja üles nägema laiemat pilti. Kui mitte, siis ootab meid midagi senisest oluliselt hullemat.

Nüüdseks oleme tootnud litsentsi omamata omaenda koopiaid teadmistest ja kultuurist juba mõnda aega. Esmalt oli see tegevus tuntud kui lindistamine, pärast aga juba failijagamine.

Kultuuri ja teadmiste kodune masstootmine sai alguse millalgi 1980ndatel helikassetist, mis oli esimene laialdaselt kättesaadav ja iseseisev üksus muusika salvestamiseks. See omakorda tõstis kogu koopiatööstuse relvile ning nõudma „hüvitist” tegevuste eest, mis jäid väljapoole nende tootmismonopoli, ja mis on ühtlasi põhjus, miks me tänapäeval maksame paljudes maades koopiatööstusele katuseraha kõikvõimalike asjade eest, alates telefonidest kuni mängukonsoolideni.

Väike 3D-valukodaSeesama tööstusharu nõudis karmi karistust — kriminaalkaristust — kõigile neile, kes litsentsi omamata tootsid koopiaid kodus, selmet osta kalleid valmiskoopiad. Järgneva kolme dekaadi jooksul hiilisid need soovitud kriminaalkaristused samm-sammult seadusse, peamiselt seetõttu, et ükski poliitik ei pea teemat piisavalt oluliseks, et vastaspoolele väljakutseid esitada.

Mõned võtmetähtsusega 3D-printimise patendid on aegumas just praegu ja tõstavad järgmise põlvkonna 3D-printimise kvaliteeti oluliselt. 3D-printerid nagu see siin on ilmumas Kickstarterisse, need „printerid” (mis on pigem 3D-valukojad) võtavad kasutusele laserpaagutuse vms tehnoloogiad senise sulamassi kihtlaotamise asemel.

Me oleme füüsiliste objektide valda kanduvas uue põlvkonna koopiatööstuse sõjas algse koopiaõiguse monopolide sõjaga võrreldes kuskil 1980ndates. Koopiatööstus on halb — laskudes kohati pöörase ja küünilise kurjuseni —, kuid ükski seadusandja ei mõtle sellest eriti. Ent oodake, kuni tüli kandub väljapoole praegust koopiatööstust ning puutub lõpuks pea igasse tootva tööstuse harusse!

On saabumas aeg, kus inimesi hakatakse kodudest välja tõstma selle eest, et nad prindivad endale ise sussid, selmet osta üks paar poest.

Kui arvate, et see kõlab jaburalt, siis just see ongi toimunud senistes koopiatööstuse sõdades, kus võideldakse inimeste vastu, kes toodavad valmiskoopiate ostmise asemel ise oma koopiad kultuurist ja teadmistest. Juriidiliselt ei erine see kuidagi sellest, kui keegi toodab litsentsi omamata endale paari susse.

Tegelikult võib paar susse olla kaetud rohkemate monopolidega kui ainult autori koopiaõiguse oma (susside vektorjoonis) — see võib olla kaetud kasuliku mudeli monopoliga, tööstusdisaini monopoliga, geograafilise tähisega, kui see on mõni veidrat tüüpi suss, ja veel paljude mõistatuslike ja arhailiste monopolide tüüpidega. Loomulikult ei suuda inimesed ülidselt teha vahet „kasulikul mudelil”, „disainipatendil”, „teose reprodutseerimise õigusel”, „teose edastamise õigusel”, „seotud õigusel” jne. Enamikule neist on kõige selle puhul tegu jämedates joontes „koopiaõiguse monopoliga”.

Seega ei puutu enamiku jaoks asjasse, kas joonise järgi sussid tootnud ja kohtuprotsessi käigus kodust välja tõstetud isik oli tehniliselt süüdi autori koopiaõiguse rikkumises (võimalik) või tööstusdisaini patendi rikkumises (ilmselt). Inimestest 95% või enama jaoks on see lihtsalt „veel üks hunnik koopiaõiguse monopoli sitta”... Ja ma arvan, et see võib lõppkokkuvõttes isegi hea olla.

Järgmine teadmiste, kultuuri, info ja andmete kontrolli üle peetava sõja etapp on ukse taga ning see sõda läheb üha inetumaks, sest panused on nüüd mängus kõigil osapooltel. Piraadid on saanud oma esindajad parlamentidesse (ja säilitanud need) konflikti praeguse seisu põhjal. Kui lõhe süveneb — ja miski ei osuta vastupidisele —, siis hakkavad inimesed probleemile rohkem tähelepanu pöörama.

Ja võib-olla on just see (ilmselt võibki olla) nende ajaloo prügikasti kuuluvate, ebamoraalsete ning sügavalt ebaõiglaste koopia- ja patendiõiguse monopolide lõpu algus.

Originaal: Rick Falkvinge: The Next-Generation Copyright Monopoly Wars Will Be Much Worse

Sildid: